Name Area of Emphasis
Mareike Adams
PhD candidate
Geodynamics; Geophysics; Seismology; Tectonics
Advisors: Ralph Archuleta & Chen Ji
Hanna Alexander
Alumni
Quaternary Sedimentology and Geomorphology
Advisor: Simms
MS, Winter 2013
Celso Alvizuri
Alumni
Geophysics
Advisor: Tanimoto
MS, Fall 2010
Steven Arauza
Alumni
Metamorphic Petrology, Structure and Tectonics
Advisor: Hacker
MS, Spring 2011
Ralph Archuleta
Professor
Seismic Source Studies, Strong Motion Seismology
Kimiyuki Asano
Visiting Researcher
Strong Motion Seismology,
Kyoto University
Tanya Atwater
Professor Emeritus
Plate Boundary Behavior, Structure and Evolution of Ocean Spreading Centers
Stanley Awramik
Professor
Pre-Phanerozoic Biogeology
Sarah Bagby
Post Doc
Marine Science
Yuzhu Bai
Visiting Researcher
Geophysics:
Predicion of strong ground motion using FE and FD
Timothy Becker
Alumni
Hydrogeology,Environmental Geochemistry
Advisor: Jordan Clark
MS, Fall 2013
Howard Berg
Senior Development Engineer
James Boles
Professor Emeritus
Sedimentary Petrology
Clastic Diagenesis
Petroleum Geology
Geochemistry
Bodo Bookhagen
Professor
Geography
Jennifer Bradham
Alumni
Paleobiology
Advisor: Wyss
MS, Winter 2011
Sophie Briggs
PhD candidate
Petrology (Igneous & Metamorphic), Geochemistry, Geochronology, Tectonics
Advisor: John Cottle
Vanessa Brillo
MS candidate
Paleoclimatology (IGPMS)
Advisor: Syee Weldeab
Aaron Bufe
PhD candidate
Geomorphology
Advisor: Doug Burbank
Douglas Burbank
Professor
Chair
Tectonic Geomorphology, Collisional Orogens, Sedimentation and Tectonics, Surface Processes
Eryn Burkhart
Alumni
Seismology, Ground Motion Prediction Equations
Advisor: Chen Ji
Cathy Busby
Professor
Sedimentology and Stratigraphy of Active Margins
Oliver Chadwick
Professor
Geography
Jie Chen
Visiting Researcher
Plate Tectonics and Surface Processes
Joe Cisneros
Machine Shop Manager
Francesco Civilini
Alumni
Strong Motion Seismology
Advisor: Steidl
MS, Summer 2012
Jordan Frey Clark
Professor
Geochemistry, Hydrology
Michele Conrad
Alumni
Vertebrate Paleontology, South American Mammals
Advisor: Wyss
MS, Winter 2013
John Cottle
Associate Professor
Tectonics and Geochronology
Jeffrey Creamer
Alumni
Petrology
Advisor: Spera
PhD, Fall 2012
Jorge Crempien
PhD candidate
Seismology
Advisor: Ralph Archuleta
John Crowell
Professor Emeritus
Tectonics and sedimentation (of the San Andreas Fault systems), Geologic history of ice ages
Tim Cuellar
Machine Shop Assistant
Carol Dehler
Visiting Faculty
Utah State University
Sedimentology and Paleobiology
Mic Deniro
Professor Emeritus
Luyuan Ding
MS candidate
Geophysics
Advisors: Ralph Archuleta & Toshiro Tanimoto
Thomas Dunne
Professor
Bren School of Environmental Science & Management
Monica Erdman
Alumni
Crustal Evolution and Development
Advisor: Hacker
MS, Winter 2011
Loren Fentroy
Undergraduate Program Assistant
Mary Kate Fidler
PhD candidate
Structural Geology,Tectonics, Volcanology, Igneous Petrology
Advisor: Phil Gans
Burch Fisher
Post Doc
Alumni
Tectonic Geomorphology
Advisor: Doug Burbank
PhD, Summer 2013
Suvi Flagan
Alumni
Marine Science
Advisor: Valentine
MS, Fall 2011
Michael Fuller
Professor Emeritus
Phil Gans
Associate Professor
Structural Geology, Regional Geology and Tectonics, Argon Geochronology
Joshua Garber
PhD candidate
Tectonics, Structural Geology, Metamorphic Geology, Rheology
Advisor: Brad Hacker
Beau Gentry
MS candidate
Field Geology/Mapping; Geochronology; Structural Geology; Tectonics
Advisor: Phil Gans
Adam Ginsburg
Alumni
Metamorphic Petrology, Tectonics
Advisor: Hacker
MS, Fall 2011
Joseph Goode
Alumni
Geomorphology, Tectonics
Advisor: Burbank
PhD, Spring 2011
Samantha Gwizd
MS candidate
Climate Change/ Climatology; Geochemistry; Marine Geology/Geophysics/Geochemistry; Paleoclimatology; Paleo-oceanography
Advisor: David Lea
Bradley Hacker
Professor
Metamorphic Petrology, Tectonics, Geochronology
Graham Hagen-Peter
PhD candidate
Geochemistry, Geochronology, and Tectonics
Advisor: John Cottle
Jonathan Harvey
PhD candidate
Geomorphology, Neotectonics, Quaternary Deposits
Advisor: Doug Burbank
Rachel Haymon
Professor Emeritus
Marine Geology and Geochemistry, Seafloor Hydrothermal Systems, Mid-Ocean Ridges, Seafloor Volcanism
Monica Heintz
Alumni
Marine Hydrothermal Systems
Advisor: Valentine
PhD, Spring 2011
Scott Herman
Alumni
Geothermal and mineral exploration
Advisor: Gans
MS, Winter 2013
Patricia Holden
Professor
Bren School of Environmental Science & Management
Robert Holder
MS candidate
Geochronology, Trace-element chemistry
Advisor: Brad Hacker
Clifford Hopson
Professor Emeritus
Igneous Petrology (Ophiolites, Granitic Plutons and Migmatites, Cascade Volcanoes)
Forrest Horton
PhD candidate
Geochronology, Tectonics
Advisor: Brad Hacker
Yvette Howze
Financial Assistant
Matthew Jackson
Associate Professor
Geochemistry and Igneous Petrology
Chen Ji
Associate Professor
Geophysics
Kenji Kawai
Visiting Researcher
Geophysics
Edward Keller
Professor
Earth Surface Processes, Environmental Geology
Matthias Kellermann
Researcher
organic geochemistry
microbial ecology
Matthias Kellermann
Post Doc
James Kennett
Professor Emeritus
Marine Geology, Paleoceanography, Stratigraphy, Micropaleontology, Paleobiology
Frank Kinnaman
Post Doc
Methane concentrations and stable isotopes in marine settings, Valentine group lab instrument operation and maintenance, field devices and samplers for shallow marine settings and deep sea vehicle use.
Veronika Kivenson
PhD candidate
Marine Geochemistry (IGPMS)
Advisor: Dave Valentine
Alice Koerner
Alumni
Tectonics
Advisor: Busby
MS, Fall 2010
Andrew Kylander-Clark
Development Engineer
Anne Lamontagne
PhD candidate
Geophysics; Seismology
Advisor: Toshiro Tanimoto
David Lea
Professor
Paleoclimatology
Paleoceanography
Marine Geochemistry
Global Climate Change
Graham Lederer
PhD candidate
Structural Geology, Tectonics
Advisor: John Cottle
Xiangyu Li
PhD candidate
Geophysics
Advisor: Chen Ji
Kate Lima
Department Manager
Lorraine Lisiecki
Associate Professor
Paleoclimate and Paleoceanography
Qiming Liu
Alumni
Seismic Wave Propagations, Seismic Source Dynamics
Advisor: Ralph Archuleta
PhD, Fall 2013
Daniel Livsey
PhD candidate
Coastal Geology, Sedimentology
Advisor: Alex Simms
Elizabeth Lovelock
Alumni
Paleobotany, Geochronology
Advisor: Tiffney
MS, Fall 2010
Jaron Lucero
Alumni
Geothermal Systems
Advisor: Spera
MS, Winter 2013
Daniel Luna
PhD candidate
Vertebrate Paleontology
Advisor: Andy Wyss
Bruce Luyendyk
Professor Emeritus
Tectonics, Geophysics, Paleomagnetic Methods
Ken Macdonald
Professor Emeritus
Marine Tectonics
Patricia Machuca
Financial Manager
Ben Martin
Alumni
Magma Dynamics
Advisor: Spera
PhD, Fall 2011
James Mattinson
Professor Emeritus
Geochronology, Radiogenic Isotope Geochemistry and Petrology
Tess Mayall
Alumni
Paleoclimatology, Paleoceanography, Geomorphology
Advisor: Weldeab
MS, Spring 2012
Janelle McAtamney
PhD candidate
Tectonics, Structural Geology and Field Mapping, Geochronology, Petrography
Advisor: John Cottle
Tyson McKinney
PhD candidate
Structural Geology and Petrology
Advisor: John Cottle
Sarah Medley
Alumni
Marine Science
Advisor: Lea
PhD, Summer 2011
Stephanie Mendes
PhD candidate
Geochemistry
Advisor: Dave Valentine
Valerie Menke
Visiting Researcher
Paleooceanography
----------------
University of Hamburg
John Moore
Alumni
Paleontology
Advisor: Susannah Porter
PhD, Fall 2013
Jesse Mosolf
Alumni
Tectonics, Structure
Advisor: Phil Gans
PhD, Summer 2013
Bryan Murray
PhD candidate
Tectonics, Sedimentology, Volcanology
Advisor: Phil Gans
Alexander Neely
MS candidate
Field Geology/Mapping; Geochronology; Geomorphology; Paleobiology/Paleontology; Paleoclimatology; Quaternary Geology; Sedimentology/ Stratigraphy; Tectonics
Advisor: Doug Burbank
Ryan Neilson
PhD candidate
Petrology, Mantle Processes, Volcanology
Advisor: Frank Spera
Nicole Neira
MS candidate
Hydrology (Geochemistry, Environmental)
Advisor: Jordan Clark
Demian Nelson
PhD candidate
Geochemistry; Geochronology; Igneous Petrology; Magma Dynamics; Mantle Processes
Advisor: John Cottle
Craig Nicholson
Researcher
Marine Science Institute
Bryan Norman
Alumni
Geologic Field Mapping, Structure
Advisors: Phil Gans & John Cottle
MS, Fall 2013
Dorothy Pak
Lecturer
Marine Science Institute
Hyeong Dong Park
Visiting Faculty
Seoul National University
Blair Paul
Post Doc
PhD candidate
Marine Science Institute
Advisor: Dave Valentine
Joel Pederson
Visiting Faculty
Utah State University
Geomophology
Carlye Peterson
PhD candidate
Paleoclimatology, Paleoceanography
Advisor: Lorraine Lisiecki
Jacob Poletti
MS candidate
Geochemistry; Geochronology; Igneous Petrology
Advisor: John Cottle
Susannah Porter
Associate Professor
Precambrian and Cambrian Paleobiology, Early Eukaryote and Early Animal Evolution
Allison Price
PhD candidate
Geochemistry; Geochronology; Geodynamics; Mantle Processes; Marine Geology/Geophysics/Geochemistry
Advisor: Matt Jackson
William Prothero
Professor Emeritus
Seismology, Tomography, Seismic Instrumentation and Learning Technology
Maura Quady
Alumni
Hydrogeology, Fluvial Process Morphology
Advisor: Clark
MS, Winter 2013
Brenna Quigley
MS candidate
Field Geology/Mapping; Structural Geology
Advisor: Phil Gans
Molly Redmond
Post Doc
Marine Science Institute
Advisor: Dave Valentine
Laura Reynolds
PhD candidate
Paleoclimate, Paleoceanography, Paleoecology
Advisor: Alex Simms
Johnathan Rice
MS candidate
Climate Change/ Climatology; Coastal Geology; Quaternary Geology; Sedimentology/ Stratigraphy
Advisor: Alex Simms
Andrew Rich
Alumni
Hydrogeology, Geomorphology
Advisor: Keller
PhD, Spring 2013
Leigh Anne Riedman
PhD candidate
Early Eukaryote Paleontology
Advisor: Susannah Porter
Matthew Rioux
Researcher
Radiogenic Isotope Geochemistry
Dave Robbins
System & Network Administrator
Jason Schmidt
MS candidate
Magma Dynamics; Metamorphic Petrology; Continental Dynamics
Advisor: Frank Spera
Eric Schoettle
MS candidate
Geomorphology; Structural Geology; Tectonics; Continental Dynamics
Advisor: Doug Burbank
Gareth Seward
Senior Development Engineer
Guangfu Shao
Alumni
Geophysics
Advisor: Ji
PhD, Summer 2012
Stephani Shusta
Alumni
Geomicrobiology
Advisor: Dave Valentine
Lauren Simkins
PhD candidate
Sedimentology
Advisor: Alex Simms
Alex Simms
Associate Professor
Sedimentology/Stratigraphy, Coastal Geology, Quaternary Science
Orit Sivan
Visiting Researcher
Biogeochemistry
Chemical Oceanography
-------------------
Ben Gurion Univerisity (on sabbatical)
Hannah Smit
Graduate Program Assistant
Katherine Spencer
Alumni
Structure, Metamorphic Petrology, Tectonics, Geochronology
Advisor: Hacker
MS, Spring 2011
Frank Spera
Professor
Magma Dynamics, Properties of Magmas, Volcanology and Geomaterials
Rachel Spratt
PhD candidate
Paleoclimatology (IGPMS)
Advisor: Lorraine Lisiecki
Michael Stearns
PhD candidate
Structural Geology, Tectonics, Geochemistry
Advisor: Brad Hacker
Linn-Elisabeth Steel
PhD candidate
Sedimentology, Structural Geology, Quantitative Stratigraphy
Advisor: Alex Simms
Jamison Steidl
Professor
Adjunct Porfessor in Earth Science
Researcher in the Earth Research Institute
Joseph Stern
PhD candidate
Paleoclimatology
Advisor: Lorraine Lisiecki
Rebecca Streit
PhD candidate
Tectonics
Advisor: Doug Burbank
Miranda Stripe
MS candidate
Paleobiology/Paleontology
Advisor: Susannah Porter
Christopher Stubbs
Alumni
Marine Geophysics
Advisor: Luyendyk
MS, Fall 2010
Samuel Sweet
Professor
Ecology, Evolution & Marine Biology
Arthur Sylvester
Professor Emeritus
Tectonics, Petrology, Volcanology
Toshiro Tanimoto
Professor
Seismology, Earth Structure
Jiana ten Brinke
Alumni
Fluvial Geomorphology
Advisor: Keller
MS, Winter 2011
Sabina Thomas
Lecturer
Earth Science
Jessica Thompson
Alumni
Geomorphology, Tectonic Geomorphology
Advisor: Doug Burbank
PhD, Summer 2013
Bruce Tiffney
Professor
Angiosperm Paleo- and Neocarpology, Angiosperm Paleobiogeography, Paleobiology and Evolution of Land Plants, Plant-Animal Interactions in the Fossil Record
Dane Tikunoff
Alumni
Seismology, Volcanology, Planetary Science
Advisor: Spera
MS, Winter 2013
Stephanie Tsang
MS candidate
Geophysics, Seismology
Advisor: Toshiro Tanimoto
Stephanie Uriostegui
PhD candidate
Hydrology, Geochemistry
Advisor: Jordan Clark
David Valentine
Professor
Geochemistry, Microbiology, Marine Science
Jennifer van Pelt
Alumni
Structure and Stratrigraphy
Advisor: Gans
MS, Winter 2011
Daniel Viete
Visiting Researcher
Tectonics, petrology, structural geology and rock mechanics
Eva von Thury
Alumni
Using Laser Scanning Technology to Monitor Coastal Erosion
Advisor: Simms
MS, Spring 2013
David Wampler
Alumni
Geomorphology, Landscape Evolution
Advisor: Ed Keller
MS, Fall 2013
Donald W. Weaver
Professor Emeritus
Stratigraphic Paleontology, Engineering Geology and Field Geology
Syee Weldeab
Assistant Professor
Paleoclimatology, Paleoceanography
Eric White
Alumni
Paleoclimatology, Surface Processes
Advisor: Syee Weldeab
MS, Winter 2014
Amanda Willingham
Alumni
Structure, Tectonics
Advisor: Cottle
MS, Spring 2012
Doug Wilson
Researcher
Earth Science
William Wise
Professor Emeritus
Mineralogy (Zeolites and secondary minerals from base metal deposits), Volcanic petrology and field geology
Abby Wyant
MS candidate
Paleobiology/Paleontology
Advisor: Stan Awramik
Andy Wyss
Professor
Vice Chair
Vertebrate Paleontology, Mammalian Systematics
Tomoko Yano
Alumni
Geophysics
Advisors: Ji/Tanimoto
PhD, Fall 2012
Vivian Zumdahl
Office Manager